Po ťažkom úraze nevedel samostatne chodiť, učiť sa a videl dvojmo. Lekári ho zachránili, ale do života ho vrátila až liečba hyperbarickým kyslíkom.

Miro si z osudného večera ani z nasledujúcich dní nepamätá nič.

„Stalo sa to minulý rok v marci. Pozvali ma na svadbu v Ostrave. Spomínam si len na to, čo sa dialo do desiatej večer,“ rozpráva študent. Opatrne hľadá slová, váhavo skladá mozaiku spomienok, ktoré stratil. Čo sa vlastne stalo, to sa dozvedel až od rodiny a z policajnej zápisnice. Okolo jedenástej odišiel zo svadobnej zábavy. Kamaráti ho začali hľadať asi po hodine, keď neprišiel do hotela a nezdvíhal telefón. Márne. Mladíka našli až údržbári električkových tratí, ležal v bezvedomí na koľajniciach. Zavolali políciu a záchranku, ktorá ho okamžite odviezla do nemocnice. Mal šťastie, lekári mu zachránili život.

NEPAMÄTÁ SI


Páchatelia na neho pravdepodobne zaútočili zozadu a odtiahli ho na koľajnice, aby prepadnutie vyzeralo ako nehoda. Mal ťažké poškodenie mozgu, bodnú ranu v krku, zlomenú kľúčnu kosť, natrhnutú ušnicu a vonkajšie odreniny. Šesť dní ležal v umelom spánku, lekárom sa podarilo prebrať ho až na druhý pokus. No ani na to sa nepamätá. „Po prebudení som vnímal len to, že mám pri jedení čudne vykrivenú ruku, vidím dvojmo a chodím s akýmsi podporným vozíkom. riešil som to však, bol som duchom neprítomný. Akoby sa som to ani nebol ja.“ Pani Erika, manželka Mirovho otca, na jeho slová nadväzuje: „Báli sme sa, že to neprežije. V Ostrave ležal tri týždne, hneď potom som sa skontaktovala s lekárkou, ktorá má skúsenosti s liečbou čistým kyslíkom v pretlakovej komore. Pracujem ako staničná sestra na neurochirurgii, takže viem, ako táto terapia pomáha pri úrazoch mozgu.“ MUDr. Monika Palušková z Centra hyperbarickej oxygenoterapie v Nových Zámkoch slová pani Eriky potvrdzuje. „Miro okrem iného utrpel vážne poškodenie mozgu s opuchom a so zakrvácaním pod mozgové obaly. Ostravskí lekári usúdili, že ide o stav, ktorý je lepšie neoperovať. S úrazom súviseli poruchy rovnováhy a závraty. K tomu sa pridružili poruchy koncentrácie, učenia a výrazné bolesti hlavy

Adriana FÁBRYOVÁ
foto: Vladimír VAVREK